PŘÍSPĚVKY VE ZBÝŠOVSKÉM ZPRAVODAJI

Na tomto místě najdete příspěvky, které byly publikovány ve Zbýšovském zpravodaji

Zpravodaj 1/2024

Zdravím vás, vážení čtenáři,

v dnešním čísle se budu věnovat "Databázi knih". Z Wikipedie jsem použila některé definice a popisy. Tedy: Databáze knih je webová stránka Databazeknih.cz. Jedná se o největší a nejnavštěvovanější knižní internetový projekt u nás a na Slovensku. Databázi knih založil 8. prosince 2008 Daniel Fiala. Databáze obsahuje oficiálně vydané knihy a e-knihy v českém a slovenském jazyce. Jsou tam i informace o knihách chystaných k vydání, a to ve lhůtě vydání maximálně do jednoho roku. Podrobně jsou zpracovány informace nejen o knihách, ale i o autorech. U knih je uveden stručný popis obsahu, čtenář se dozví, které nakladatelství a v jakém roce knihu vydalo i na jakou cílovou skupinu je kniha zaměřena a další zajímavosti.

Databáze se zaměřuje na hodnocení knih a komentáře čtenářů. Knihy se hodnotí hvězdičkami (0–5), z čehož se vypočítává celkové procentuální hodnocení. Červeně jsou pak označeny nejlépe hodnocené knihy (nad 80 %), modře knihy s hodnocením od 40 do 79 %. Černě pak knihy s méně než 40 %. Hodnotit knihy mohou pouze registrovaní uživatelé.

Na Databázi knih jsou zveřejňovány žebříčky (např. 100 nejlépe hodnocených knih, 50 nejčtenějších knih, 50 nejvíce doporučovaných knih a další).

Zajímavá je také každoročně vyhlašovaná Čtenářská výzva. Ta obsahuje na každý rok 20 témat (vždy je tam kniha vydaná v daném roce, ale např. pro letošní rok i kniha, ve které spolu postavy komunikují přes internet, kniha, jejíž postava pracuje v knihovně, kniha, která má na obálce hodiny a další). Ke každému tématu lze rozkliknout seznam 50 knih, které dané téma obsahují a čtenář si může vybrat knihy k přečtení.

Od roku 2010 Databáze knih pořádá každoročně vlastní anketu Kniha roku, které se účastní desítky tisíc registrovaných uživatelů webu. V rámci této ankety se hlasuje také v kategoriích Novinka roku a Obálka roku.

Takže doporučuji web navštívit a "prošmejdit". A vůbec nebuďte zklamaní, když Vaše nejoblíbenější kniha je na Databázi hodnocena hůře. Jde o průměrné hodnocení jiných čtenářů a co čtenář, to názor. Mně třeba pomáhá web při rozhodování o nákupu nových knih.

Milí čtenáři, přeji Vám kouzelné jaro a ať se daří.

Hana Zmrhalová, knihovnice

Zpravodaj 4/2023

Vážení čtenáři,

a je tu předvánoční čas. Sedím u počítače, píšu příspěvek. Za okny Ladovská zima, střechy mají bílé čepice. A sníh se stále pomalu sype. A všude klid, ticho. Tento čas se hodí k zastavení, zamyšlení. Dovolte mi zavzpomínat.

U nás doma se poměrně hodně četlo, knihy dostávali jako dárky všichni členové rodiny. Knihy jsme měli vyrovnané v prosklené skříni a postupně začaly knihy vytlačovat vystavené slavnostní sklo a porcelán. V té době jsme taky s bráchou zavedli jednoduchou evidenci všech knih (byly vzestupně očíslované). A knihy jsme také půjčovali ve vesnici a výpůjčky evidovali v sešitě. Že by už tenkrát předzvěst mé nynější pracovní náplně?

A jak už jsem zmínila, hodně jsme četli. Tátu mám spojeného s Hrabětem Monte Christem a se Třemi mušketýry. Četl po večerech, v zimě. Uvedené knížky takhle přečetl několikrát.

Máma, ta měla oblíbené sešitové vydání: Otec Kondelík a ženich Vejvara a jejich pokračování. Taky si ji vybavuji u trilogie: Věčně zpívají lesy, Vane vítr z hor, Není jiné cesty. A Janu Eyrovou přečetla opakovaně.

Já jsem v dětství byla docela pilná čtenářka. Četla jsem pohádky, dobrodružné knihy, dívčí romány, sci-fi, katastrofické romány (autoři – Božena Němcová, Jaroslav Foglar, Jules Verne, Stanislav Rudolf, Arthur Hailey). Ale pak dlouho nic, na čtení nějak nezbýval čas. Ke čtení jsem se vrátila až teď jako knihovnice.

Moc vzpomínám na vydání Erbenovy Kytice, kterou jsme doma měli. Byla v plátěné vazbě, chráněná celofánovým obalem a vždy se ukládala ještě do kartonové kapsy. Častokrát jsme knihu vyndávali, prohlíželi a četli a zase ukládali do kartonu. Na jejích osahaných listech bylo vidět, jak hodně byla čtená.

Vážení čtenáři, chci vám popřát hodně zdraví, štěstí, klidu a pohody. Prožijte vánoční svátky podle svých představ. Do nového roku vám přeji jen to nejlepší a ať se vám daří, přátelé.

Hana Zmrhalová, knihovnice

Zpravodaj 3/2023

Vážení čtenáři,

v dnešním článku vás jako vždy pozvu do knihovny, tradičně vás potrápím trochou teorie, přidám nějakou informaci a podělím se o vlastní zkušenost.

Blíží se podzim. Dny se začnou krátit, budou delší večery. A co strávit večery u dobré knihy? A nebo vyzkoušet audioknihu? Co je audiokniha? Hledala jsem na internetu nějakou definici, abych vám pojem přiblížila. Zdá se, že weby, které jsem navštívila, vycházejí z překladu textu z článku na anglické Wikipedii: Audiokniha je zvukový záznam nějakého díla, který je zaznamenán na zvukových nosičích nebo v prostředí internetu. Zprostředkovatelem je hlas člověka (označován jako načitatel), který audioknihu načetl a médium, kde je zvukový záznam uložen. Audioknihy neboli zvukové knihy, patří mezi sluchové dokumenty, které ke zpracování, resp. vnímání textu využívají sluch čtenáře.

Existují různé přístupy k nahrávání audioknih. Angažování známých tváří hlasů herců, moderátorů nebo načtení knihy amatéry – dobrovolníky či autory děl osobně. Každý ze způsobů má svou vlastní cílovou skupinu posluchačů. Audioknihy jsou jistou vzpomínkou i připomenutím rozhlasu, kde probíhá čtení i vlastní hlasový přenos. Audiokniha může mít i podobu dramatizace – s kompletním obsazením rolí, hudbou a dalšími doprovodnými efekty.

Nejrozšířenějším médiem na uchování zvukového záznamu, a tedy i audioknih, je v dnešní době CD, případně uchování ve formátu MP3.

Když člověk audioknihu poslouchá, slyší jen namluvený text a pokud nezná knižní předlohu (i zfilmovanou), vytváří si vlastní představy o popisovaném ději.

V současné době máme v knihovně 274 titulů vypůjčených z kutnohorské knihovny. V souboru je i 39 audioknih. Zastoupení mají jednak pohádkové příběhy pro děti, ale také beletrie pro dospělé, historické romány, detektivky. Tak přijďte, vyzkoušejte. Já poslouchám pohádky se svými vnoučaty a sama jsem zkusila poslouchat detektivku. Zjistila jsem, že je to fajn, knihu mi předčítá někdo jiný a já jen poslouchám.

A ještě bych vás ráda informovala o akci, která souvisí s dnešním tématem. Jedná se o Noc literatury – je to série veřejných čtení, kdy známé osobnosti (herci, moderátoři, novináři) čtou díla současných autorů na netradičních místech. Letos se konala dne 20. září v Čáslavi a 22. září v Kutné Hoře.

Přeji vám všem krásný podzim s knihami i audioknihami a mějte se pěkně.

Zpracováno za použití článků na české Wikipedii, na webech Wikisofia.cz a BiblioHelp.cz.

Hana Zmrhalová, knihovnice 

Zpravodaj 1/2023

 Vážení čtenáři,

v minulých příspěvcích jsem několikrát uvedla pojem katalog. Tentokrát bych se tomuto pojmu věnovala více. Vysvětlím vám, co je katalog v knihovnickém významu, k čemu slouží a jak s ním pracovat.

Většina knihoven má svoje vlastní webové stránky, nebo odkaz na webových stránkách obce, svého zřizovatele. Knihovny, které jsou zároveň napojeny na elektronický knihovní sytém (naše knihovna používá systém Tritius), mají na těchto stránkách zveřejněn on-line katalog.

Katalog je soubor katalogizačních záznamů o dokumentech (tedy knihách) obsažených v knihovním fondu knihovny. Záznamy v katalogu obsahují podrobnosti o knize, jsou to základní popisné znaky dokumentu a je to také obsahová charakteristika.

Grafický návod na vyhledávání v katalogu v prostředí systému Tritius je umístěn na webových stránkách naší knihovny na stránce Aktuality. Návod byl vytvořen pracovníky kutnohorské knihovny. Návod je rozdělen do několika částí. V první části se naučíte, jak se přihlásit do svého čtenářského konta. Přihlášení vám umožní např. knihu si rezervovat nebo požadovat její odložení z poličky. Další část návodu je věnovaná vyhledávání v katalogu. A dále je v návodu, jak knihu získat, jak získávat informace o novinkách a jak objednávat e-knihy.

Na našich webových stránkách můžete do katalogu vstoupit hned na úvodní stránce. V základním vyhledávání můžete do vyhledávacího pole zadat jméno autora (příjmení, jméno), název hledané knihy nebo klíčové slovo (např. detektivky, pohádky). Zjistíte tak, jestli požadovanou knihu máme v naší knihovně a zda je dostupná či vypůjčená. Pokud rozkliknete název knihy, zobrazí se vám podrobnosti o knize včetně anotace.

Můžete prohlížet i katalogy knihoven, které jsou zapojené v regionálním knihovním systému pod knihovnou Kutná Hora.

A ještě doplnění – s knihami, které máme zapůjčené z Kutné Hory (výměnný soubor), pracuje katalog, jako by byly v naší databázi.

Doporučuji vám vyzkoušet si práci s katalogem. Pokud budete potřebovat poradit, přijďte do knihovny.

A teď již tradičně stručně několik informací a postřehů:

Statistika za rok 2022 – vybrané údaje: 23 registrovaných čtenářů (alespoň jednou v roce 2022 přišli do knihovny), knihovní fond obsahuje 1043 knih, celkem bylo vypůjčeno 285 knih a 201 periodik.

Od ledna letošního roku jsme zrušili předplatné týdeníku Blesk pro ženy a čtrnáctideníku ABC mladých techniků a přírodovědců. Nově je odebírán magazín Všechno, co mám ráda a časopis Tečka. Obě periodika jsou zaměřena na tvoření.

V průběhu roku budeme postupně doplňovat knihovní fond o nové knihy. O novinkách v naší knihovně vás budu informovat na webových stránkách.

Nový výměnný soubor obdržíme do knihovny nejpozději v dubnu. Soubor umístím na web do Aktualit.

V současné době mám 32 čtenářů v databázi (ne všichni si však obnovují registraci na další období). Zajímavé, že někteří navštěvují knihovnu celoročně pravidelně a pak mám dva typy sezónních čtenářů – jedni už mi vrátili knihy, další nechtějí, protože už bude do podzimu práce venku a nebude čas na čtení a druzí – ty teprve čekám, ti jsou naopak ve Zbýšově jen přes léto.

Přeji vám všem krásné jaro, hodně zdraví, štěstí a pohody. A mějte knihy rádi.

Hana Zmrhalová, knihovnice 

Zpravodaj 3-4/2022

Milí přátelé, čtenáři,

v předvánočním zamyšlení vám chci nabídnout několik témat, která mě napadala od minulého vydání Zbýšovského zpravodaje. Bude to taková směsice informací, postřehů a nápadů.

V červenci jsem absolvovala poradu neprofesionálních knihovníků. Porada se konala v nově otevřené Knihovně Kutná Hora. V první části porady byly řešeny provozní záležitosti. Například jsme dostali informaci, že v rámci výměnných souborů, o kterých jsem vás již dříve informovala, si můžeme vypůjčit nejen knihy, ale i komiksy pro děti i dospělé, také audioknihy, Kouzelné čtení (Albi tužky a knihy) a tematické kufříky. Jen připomenu, že v knihovně máme od května soubor, ve kterém jsou i knihy na Albi tužku. Pravidelní čtenáři již mají tento soubor přebraný, knihy přečtené, proto hned na začátku roku požádám o další soubor knih. Při objednávání knih vycházím ze své zkušenosti, že největší zájem mezi našimi čtenáři je o detektivky, thrillery, romány pro ženy a životopisy. A nezapomínám ani na dětskou literaturu. Bylo by fajn, kdybyste se také zapojili do výběru a své požadavky mi sdělovali.

Z porady jsem si odnesla ještě jeden zážitek. Absolvovali jsme prohlídku nově otevřené knihovny. Bylo to s velmi zajímavým výkladem, mohli jsme se podívat i do neveřejných částí a prohlédli jsme zázemí pro zaměstnance v podkroví i ve sklepních prostorách. Paní metodičky nám přiblížily i historii budovy jako takové. Knihovna je moderně zařízena a splňuje požadavky na knihovnu 21. století. Její součástí je přednáškový sál s interaktivní tabulí, jsou v ní diskrétní zóny, studovny, prostory na relaxaci. Vše je automatizované, knihy si může čtenář vypůjčit a vrátit i samoobslužně, bez kontaktu s knihovníkem.

Chci vám připomenout, že v knihovně je vám k dispozici notebook s přístupem na internet. Je to jedna ze služeb, kterou knihovny poskytují bezplatně široké veřejnosti. Přijďte, pokud budete potřebovat něco vyhledat, určitě to společně zvládneme. Ráda poradím, pokud budu vědět. Na notebooku je připraven i on-line katalog knihovního fondu naší knihovny. Návod na vyhledávání v katalogu mám připravený. Vyhledávat v katalogu, případně rezervovat si knížky můžete i z domova na webových stránkách knihovny.

Před vánocemi ještě plánuji setkání se žáky základní školy. Bude to v rámci jejich akce Přespání ve škole. Pro děti mám připravené úkoly, kvízy, nějaké luštění, dojde i na čtení. Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) vydává pro děti v knihovnách dvakrát do roka časopis Malý tvořivec se spoustou zábavných úkolů pro děti (v něm hledám inspiraci).

Dalším předvánočním zážitkem pro mě byla účast na akci Česko zpívá koledy. Akce se letos konala již po dvanácté a bylo zaregistrováno přes 800 míst, kde se zpívaly koledy. Možná by v příštím roce mohl být dalším místem i Zbýšov. Důležité je najít si v předvánočním shonu čas, sejít se, zazpívat, popovídat. A doufám, že dalším velkým zážitkem, a to nejen pro mě, bude Adventní koncert ve zbýšovském kostele. Na vystoupení ZUŠ Bandu Čáslav se moc těším, v kostele jsem hudebníky a zpěváky slyšela už několikrát, jsou výborní.

Dovolte mi, abych poděkovala všem, kteří nyní připravují Zbýšovský zpravodaj. Přeji jim, ať se práce daří, přeji jim pevné zdraví a hodně úspěchů.

Vám všem, milí přátelé, přeji hlavně zdraví, mnoho štěstí, lásky, klidu a pohody. Prožijte sváteční dny v kruhu rodiny, odpočívejte a opatrujte se. Do nového roku vám přeji jen to nejlepší.

Hana Zmrhalová, knihovnice

Zpravodaj 2/2022

Vážení čtenáři, čtvrt roku uplynulo jako voda. Co je nového v knihovně?

Na konci března mě navštívili žáci místní Základní školy. Děti byly rozdělené na dvě skupiny.

S mladšími dětmi jsme si povídali o knížkách, o knihovně, ukázala jsem jim nejmenší, největší a nejstarší knížky v naší knihovně. Přečetla jsem i ukázku z dětské knížky o etiketě a o textu jsme si potom povídali. Společně jsme doplnili podle nápovědy jména pohádkových postaviček a v tajence doplňovačky odhalili Rákosníčka. Děti mi pak Rákosníčka namalovaly na památku.

Starší děti po mém úvodním povídání luštily křížovku samostatně, společně jsme pak četli ukázku z knížky. Děti měly také za úkol seřadit podle abecedy jména 10 spisovatelů. Také si vyzkoušely, jak funguje půjčování a vracení knih v knihovním systému Tritius pomocí čtečky čárového kódu. Nakonec mi namalovaly obrázky s vazbou na jejich oblíbenou nebo právě čtenou knížku.

A jinak v knihovně se zaregistrovali další čtenáři. Došlo také k výměně souboru knih, zapůjčeného z Knihovny Kutná Hora. Obsahuje tentokrát romány, detektivky a životopisné dokumenty; o tyto knihy byl v uplynulém období největší zájem. Máme zapůjčeno i více knížek pro děti a také několik titulů Kouzelného čtení, ale bez elektronické tužky.

Jako tradičně vás zvu k návštěvě knihovny, je z čeho vybírat. S každým si ráda popovídám.

Nabízím i možnost využít veřejný internet.

Hana Zmrhalová, knihovnice

Zpravodaj 1/2022

Vážení čtenáři,

...tak jsem se dočkala. V úterý 13. března přišly do knihovny děti z třídy soviček z mateřské školky. Bylo jich 18 a přivedly je paní učitelky Radilová a Cihlářová. Knihovna ožila veselým dětským štěbetáním a brebentěním. Jaký kontrast s tím, čím nyní žijeme a co s účastí sledujeme...

Se sovičkami jsme také pracovali – povídali jsme si o knihovně, o knížkách, luštili jsme doplňovačku. Všechny děti se podepsaly na "prezenční listinu", tu si vložím do kroniky. Před odchodem dětí jsme si všichni slíbili další setkání.

A v březnu – měsíci knihy a čtenářů se setkáme v knihovně také se žáky základní školy.

V dubnu plánuji v knihovně obnovit soubor knih z Kutné Hory. Takže budou k dispozici další kvalitní knihy pro dospělé i pro děti. Bylo by škoda nechat tyto knihy zahálet.

A tak si najděte i v jarním čase chvilku a přijďte za knihami do knihovny. Těším se na vás.

Vaše knihovnice Hana Zmrhalová

Zpravodaj 4/2021

Vážení přátelé,

už jsem byla natěšená, jak vám budu popisovat první akci v knihovně. Měla se uskutečnit návštěva dětí z mateřské školky, dětí z třídy Soviček. Měly přijít 2. listopadu dopoledne. Jenže nepovedlo se kvůli covidu. A tak jsem dětem alespoň poslala dopis, který jim paní učitelka přečetla, a taky záložky do knížek, které si mohly děti samy dozdobit. Dosud se nepodařilo návštěvu uskutečnit. A tak nezbývá než doufat a těšit se, že se s dětmi co nejdříve sejdeme.

Dovolte mi trochu se ohlédnout za uplynulým rokem. Knihovna fungovala s jistými omezeními po celý rok. Čtenáři dodržovali nařízená opatření. Znamenalo to vrátit přečtené knížky, rychle z regálu vybrat další, zaevidovat výpůjčky a domů. Povídali jsme si přes respirátory. Návštěvy jsme zbytečně neprotahovali. Pro čtenáře, který chodí jen pro časopisy, jsem vždy dopředu připravila kolem 5 aktuálních výtisků. Maximálních 5 minut konverzace jsme vyplňovali hodnocením počasí, rozebíráním epidemiologické situace a vládních opatření, ale také zdravím a nemocemi. Žádný dýchánek u čaje nebo kávy.

Získali jsme další čtenářku. Tentokrát se přišla zaregistrovat pilná čtenářka. Hned při první návštěvě vybrala 7 knih (beletrie, detektivky, životopisy). Když přišla podruhé, odnášela si rovnou 10 knih. A další potencionální čtenářka si odnesla domů přihlášku čtenáře.

Jen jedno úterý jsem musela nechat knihovnu zavřenou. Postihla mě viróza, covid to nebyl. Protože moji čtenáři mají mobily, rozeslala jsem SMS, že v knihovně nebudu. Chci se s vámi podělit o krásný zážitek, když někteří čtenáři hned reagovali a ujišťovali mě, že ještě mají co číst a že se těší, až se zase v knihovně sejdeme.

A jaké knihy jsem tentokrát četla já? Tedy nic moc. Hlavně pohádky a říkadla se svými vnoučaty. Po večerech jsem na internetu listovala na stránkách nakladatelství, které mi pravidelně posílá nabídky. Výborná inspirace na vánoční dárky. U každé knihy lze zobrazit, o čem ta kniha je, žánr, do kterého je zařazena, doporučený věk čtenáře. Některé umožní listování, někde lze přečíst ukázku. To se mi líbí a to mě baví. Pro letošní vánoce jednoznačná volba, objednávám knížky pro vnoučata a také pro další rodinné příslušníky.

Ke konci roku je obvyklé, že hodnotíme, co se v daném roce událo, ale také plánujeme, co by se dalo zlepšit v roce příštím. Určitě chci spolupracovat s mateřskou školkou a připravovat programy pro děti. Postupně zapojit do čtení i žáky zbýšovské základní školy, přitom využít některé z nabízených projektů. Ale chci, aby se v knihovně našel každý, kdo rád sáhne po dobré knize nebo časopisu. Určitě se ve spolupráci s kutnohorskými metodičkami podaří vybrat další soubor kvalitních knih, které budeme mít k dispozici.

Dovolím si říct, že už tradičně (poprvé vloni) jsem knihovnu svátečně vyzdobila. Tentokrát mi betlém pomohly postavit moje vnučky. Přijďte se podívat. Budu se na vás v knihovně těšit i 28. prosince a 4. ledna a pak každé úterý od 15 do 17 hodin.

Vážení čtenáři,

ať máte stromeček umělý nebo živý, ať vám jej zdobí Ježíšek nebo si ho zdobíte sami, ať máte na Štědrý večer kapra, nebo řízek…, prostě prožijte vánoční svátky podle svých přání, ať je vám hezky a cítíte se dobře. Buďte se svými blízkými, jak nejvíc to jde, povídejte si s nimi, užívejte si společné chvíle. Prožijte svátky ve zdraví, klidu a v pohodě. Do nového roku vám všem přeji zdraví a štěstí. Opatrujte se, vážení přátelé.

Vaše knihovnice Hana Zmrhalová

Zpravodaj 3/2021

Vážení přátelé,

uplynulo čtvrt roku, a mám pro Vás další příspěvek z naší knihovny. Nejprve informace k provozu. Od 1. září se provoz knihoven řídí Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví. Ve vnitřních prostorách platí nadále povinnost nosit respirátor. V platném nařízení je kladen větší důraz na větrání. Proto budeme v knihovně dodržovat rozestupy 1,5 m, uvnitř bude moci být maximálně jedna osoba na 10 čtverečních metrů a zajistíme větrání. Věřím, že tato opatření Vás neodradí a že knihovnu začnete pravidelně navštěvovat.

V dnešním příspěvku Vám nabídnu trochu statistiky, přehledy o čtenářích. Doposud mám zaregistrovaných 18 čtenářů, tedy včetně mě a členů naší širší rodiny. Nejmladší čtenářce bude letos 6 roků (ale čte jí mamka nebo taťka), no a nejstarší pravidelný čtenář slaví letos 88. narozeniny. Většina čtenářů je přímo ze Zbýšova, ti to mají do knihovny nejblíž. Někteří čtenáři jsou sezonní, jsou ve Zbýšově jen od jara do podzimu. Ale mám samozřejmě čtenáře i z okolních vesnic.

Někteří čtenáři chodí do knihovny se seznamem knih, které chtějí vypůjčit. Knihy si vybírají doma ze souboru, který je zveřejněn na webových stránkách knihovny. Seznam mi předají a já jim knihy vyhledám. Jiní čtenáři přijdou, vrátí mi přečtené knihy a z regálu sami vyberou další. Zatím mám zkušenost, že největší zájem je o knihy z výměnného souboru. Možná je to tím, že soubor máme z Kutné Hory na omezenou dobu. Ale pokud zájem o tyto knihy trvá, můžeme si je ponechat déle. Někteří čtenáři potřebují prolistovat několik knížek, zkusit přečíst kousek textu, posoudit, jestli jim bude vyhovovat styl, jakým je knížka napsaná, a to ještě před tím, než si knihu půjčí domů. Také už jsem vyzkoušela službu, kdy jako knihovna si můžeme vypůjčit knihu z jiné knihovny (meziknihovní výpůjční služba).

Knižní fond je řazen tak, jak je v knihovně obvyklé. To znamená beletrie pro dospělé abecedně podle autorů, detektivky mám ve zvláštním regálu také abecedně podle autorů. Samostatně je naučná literatura, která je tříděna podle mezinárodního desetinného třídění. Hlavní kategorie jsou: 0 – všeobecnosti, informatika, 1 – filozofie, psychologie, 2 – náboženství, 3 – společenské vědy, 4 – neobsazena, 5 – přírodní vědy, 6 – lékařství, ale i zemědělství a doprava, 7 – umění, zábava, 8 – literatura, písemnictví, 9 – historie, ale i životopisy.

Literatura pro mládež je členěna věkově: 0 – do 7 let věku, 1 – věk 7-9 let, 2 – věk 9-11 let, 3 – věk 11-14 let. A dále tématicky: 1 – pohádky, 2 – o dětech, 3 – dobrodružná, 4 – z přírody, 5 – básničky, poezie, 8 – z historie, 9 – ze sportu, 10 – klasikové. Naučná literatura pro mládež se člení obdobně jako pro dospělé čtenáře.

Čtenáři, kteří chodí do knihovny pravidelně, mají na čtenářském kontě od začátku roku vypůjčeno více než 20 knížek. Já mám tedy co dohánět. Koupila jsem si brzy po vydání knihu Pandemie od Michala Kubala a Vojtěcha Gibiše a docela rychle přečetla. A pak jsem začala číst knihy z knihovny. Náhodný výběr. Byly mezi nimi kriminální příběhy z Kutnohorska (Kutnohorská pátračka na stopě), životopis (Do temnoty, zpověď českého vojáka v Afghanistánu), román, ne detektivka od Agathy Christie, pod pseudonymem Mary Westmacottová (Břímě), román Jana Cimického (Útěk do klece) a jedna biografická od Beáty Matyášové (Klára nad propastí). Přečetla jsem i jiné, ale neutkvěly tak výrazně v paměti. Některé další jsem rozečetla a odložila (záměrně neuvádím jejich názvy, abych Vás neodradila od přečtení). Možná přečtu později. V zimě, až bude víc času...

A jako vždy Vás zvu srdečně k návštěvě knihovny. Myslím, že Vám mám co nabídnout. Klasickou českou a světovou literaturu, romány, detektivky, spoustu životopisných publikací. Mám nejen letošní čísla časopisů, ale i zkompletované starší ročníky. Takže – těším se na Vás každé úterý od 15 do 17 hodin.

Vaše knihovnice Hana Zmrhalová  

Zpravodaj 2/2021

Milí čtenáři,

v průběhu uplynulého čtvrtletí jsem se přihlásila na Kurz knihovnického minima. Kurz je určen amatérským knihovníkům, kteří nemají žádné odborné knihovnické vzdělání. V době "normální" se školení vždy konalo ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně, účastníci tam fyzicky strávili dva vyučovací dny. V době "covidové" to bylo jinak. Kurz probíhal online (to byla pro mě nová zkušenost), v prostředí JitSi Meet, měli jsme čtyři vyučovací hodiny každou středu po dobu pěti týdnů. Přednášející nám poskytli na každou lekci velké množství studijního materiálu převážně ve formě prezentací. Kromě vyloženě odborných informací (např. materiály nazvané Katalogizace, Knihovnická legislativa v běhu času, Doplňování a aktualizace knihovního fondu, Public Relation v knihovně, Knihovnická terminologie, Činnost a statistika knihovny, Práce s dětmi do 15 let, Regionální funkce knihoven a další) nám přednášející připravili i prezentace, které byly "pro info" a otázky k nim nebyly součástí závěrečného testu.

A já vám tentokrát chci nabídnout výběr z informací, které mě zaujaly.

Knihovnictví je odborná činnost, která se zabývá shromažďováním, zpracováním a zpřístupňováním knihovních fondů.

Historie školství oboru knihovnictví: V roce 1920 byla založena první Státní knihovnická škola v Praze – tehdy jednoletá. V roce 1927 byly zřízeny dvousemestrové a čtyřsemestrové kurzy pro vzdělávání v knihovnictví na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1950 vzniká na Univerzitě Karlově Katedra knihovnictví a vědeckých informací. V současné době je možné studovat knihovnictví na třech univerzitách – Univerzitě Karlově v Praze, Masarykově univerzitě v Brně a Slezské univerzitě v Opavě a dále na některých vyšších odborných a středních odborných školách.

První knihovny:

Počátek sbírek, které je možné označit jako knihovny, spadá do 5. a 4. století př. n. l. První veřejná knihovna se objevuje již ve starověkém Římě (realizace nápadu Caesara). Další veřejné knihovny vznikají až v Anglii v 15. století. Až do 18. století, kdy se začalo půjčovat absenčně, však v nich knihy byly připoutány řetězy.

Na našem území předpokládáme existenci chrámových i osobních knižních sbírek v 9. století. V 10. a 11. století vznikají menší knižní soubory. Ve 14. a 15. století existují institucionální knihovny, osobní sbírky, kolejní knihovny, knihovny soukromé i panovnické. Vynález knihtisku v roce 1450 přispěl k masivnímu tisku knih a k jejich zlevnění. První tisk u nás z roku 1476 – latinská Statuta provincialia Arnesti Arnošta z Pardubic vytištěná v Plzni. V období renesance a humanismu dochází k rozvoji knihoven městských latinských škol, knihoven jezuitských, osobních, šlechtických, měšťanských. Málokdy však měly víc než 100 svazků. Po roce 1620 se rozvíjejí církevní i světské knihovny. V období osvícenství a českého národního obrození je kladen důraz na vzdělanost, rozvíjí se vědecká činnost. Vznikají veřejné půjčovny a čítárny knih a novin a veřejné lidové knihovny. Po roce 1848 existuje dualismus knihoven – odborné a lidové. Rok 1919, ve kterém je přijat Zákon o veřejných knihovnách obecních a je položen základ současné soustavy knihoven.

Na závěr vás chci všechny jako pokaždé pozvat k návštěvě naší knihovny.

Za použití studijních materiálů ke Kurzu knihovnického minima Středočeské vědecké knihovny v Kladně.

Knihovnice Hana Zmrhalová  

Zpravodaj 1/2021

Milí čtenáři a zejména moji čtenáři z knihovny,

přišel mi e-mail s požadavkem na příspěvek do Zbýšovského zpravodaje. Vždy ráda přispěju, avšak v této době (mám na mysli první čtvrtletí roku) se toho v knihovně moc neděje. A tak mi dovolte, abych Vás provedla knihovnou na dálku. Knihovní fond v současné době čítá přes 1000 svazků. Počet knih jsem Vám od minulého čísla zpravodaje dlužila. Knihovní fond je z velké části obnoven. Z původních knih zůstaly v knihovně takové, které tvoří základní fond – klasická literatura od českých i světových autorů. Velkou část knih jsme dostali darem nejen od okresní knihovny v Kutné Hoře, ale i od ostatních knihoven v regionu. Co se týká obsahového složení, máme ve skupině "beletrie pro dospělé" 724 děl, v tomto počtu je 140 detektivek. V "naučné" literatuře pro dospělé je 157 děl. Pro děti a mládež je určeno 164 knih. Všechny knihy jsou od začátku letošního roku zaevidovány v elektronickém systému Tritius. V tomto systému je i katalog, který je přístupný na internetu, na webových stránkách knihovny. V katalogu je možné vyhledávat knihy podle názvu, autora, i klíčových slov. Knihovní systém Tritius umožňuje evidovat čtenáře a jejich vypůjčené knihy. Tritius nabízí i další funkce, například možnost zarezervování knihy, podmínkou je registrace čtenáře v knihovně.

V současné době jede knihovna v omezeném režimu, ale úplně uzavřená není. Vláda pouze omezila provoz knihoven tak, že se "zakazuje jiný výdej než předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okénko nebo bezkontaktně". Čtenáři nemají povolen vstup do prostor knihovny. Mohou však vrátit vypůjčené knihy na určené místo a zároveň si mohou převzít knihy, které jim připravím na základě jejich požadavku. Spojit se se mnou mohou buď telefonicky, nebo e-mailem, kontakty jsou uvedeny na webových stránkách knihovny.

A když Vás opakovaně odkazuji na webové stránky knihovny, dovolte mi pozvat Vás i k jejich návštěvě. "Webovky" jsou přístupné buď z webu obecního úřadu nebo přímo na adrese: https://www.zbysovvcechach.knihovna.cz. Jsou mým prvním obdobným počinem a jsou amatérsky vytvořené a udržované. Hned na úvodní stránce najdete výše uvedený katalog knižního fondu naší knihovny. V "Aktualitách" vybírám z opatření vlády ta ustanovení, která se týkají provozu knihoven v době koronaviru. Umístila jsem zde i soubor s knihami zapůjčenými z Kutné Hory v rámci výměnného fondu. Zatím bez velkých změn zůstávají další stránky – "Z historie knihovny", "Fotogalerie" a "Dokumenty". Chci upozornit ještě na stránku "Více", kde najdete veškeré kontakty na knihovnu a také formulář "Napište nám", prostřednictvím kterého mi můžete sdělit svoje připomínky, náměty, názory, postřehy, rady, zážitky, zkušenosti, tedy cokoli Vás napadne a o co se můžete a chcete se mnou podělit.

Vyberte si knihu, přijďte si ji půjčit, čtěte, ponořte se do příběhů, které Vám pomohou zapomenout na každodenní starosti. Kniha nás dokáže rozesmát, dojmout i poučit.

A společně se těšme na jaro, kdy se příroda probouzí a dává nám naději, že bude líp.

knihovnice Hana Zmrhalová

Zpravodaj 4/2020

Novinky z knihovny

… a přišel prosinec, první zimní měsíc. Potrápil nás už sněhem, také ledovkou, a přinesl i větrné počasí. Klasické prosincové počasí, jak je v přírodě normální. Jenže náš život tak normální není, je jiný. Od března nás provází všudypřítomně "ta nemoc", "ten covid". A tak ten covid či spíše opatření proti němu zapříčinila krátce po otevření knihovny její opětovné uzavření na dlouhých sedm týdnů. V knihovně uzavřené pro vás čtenáře se však nezahálelo. Původní knihovní fond, o kterém jsem vás informovala dříve, bude co do obsahu úplně jiný. Pracovníci z kutnohorské knihovny to opět vzali od základu. Všechny knihy jsme naskládali do krabic a převezli do Kutné Hory. Tam prošly knihy přísným sítem a mnohé z nich skončily v propadlišti. A ty, které metodici označili za vyhovující, prošly renovací. Dostaly nový obal, byly nově zaevidovány v knihovním systému, bylo jim přiděleno nové přírůstkové číslo a byl na ně umístěn čárový kód. Znamená to tedy, že přecházíme na elektronický systém nejen evidence, ale i výpůjček. A já se musím s novým programem sžít. Až mi knihy z Kutné Hory přivezou v krabicích zpět, bude zbývat jen je roztřídit a narovnat do regálů (to se pocvičím v abecedě…). V okamžiku, kdy píšu tento příspěvek, ještě neznám konečný počet knih, které budeme mít v knihovně po novém roce, protože z kutnohorské knihovny dostaneme ještě knihy darem.

V současné době (od 8. prosince) půjčuji pouze knihy výměnného fondu z Kutné Hory. Těch je 160 a pravidelní čtenáři o ně mají velký zájem.

A ještě k vládním opatřením proti coronaviru: Provoz knihoven se řídí jednotlivými usneseními vlády České republiky o přijetí krizových opatření. Orientačně můžeme vycházet i ze stupňů protiepidemického systému (zkratka PES). Zjednodušeně, pokud nebude upraveno jinak, pro stupeň 1 platí režimová opatření – roušky, dezinfekce. Ve stupni 2 a 3 je nutné dodržet v prostorách knihovny rozestupy mezi návštěvníky 2 m a v knihovně může být jeden člověk na 15 m2. Pro stupeň 4 platí výdej knih a jejich vracení pouze přes výdajové okénko. Stupeň 5 umožňuje pouze bezkontaktní výdej a vracení výpůjček. Přejme si, aby stupně PES byly co nejnižší a abychom se mohli setkávat u knih bez velkých omezení.

Milí čtenáři, prožijte vánoční svátky ve zdraví, v klidu a pohodě. Zapomeňte na všechno zlé a špatné kolem vás a užijte si společné chvíle se svými nejbližšími.

Do nového roku vám přeji hodně zdraví, štěstí, radosti a ať se vám vše daří.

vaše knihovnice 

Zpravodaj 3/2020

Prvního září 2020 poprvé po více než roční pauze zahajuje činnost Místní lidová knihovna. Ten den je větrný, deštivý, prostě nevlídný. Počasí právě tak na přečtení pěkné knížky vypůjčené z knihovny. Sedím v knihovně před otevírací dobou a netrpělivě, i s trochou obav, čekám na prvního čtenáře nebo čtenářku. Paní H. přichází chvíli po otevření. Dostává ode mě bonbón na uvítanou. Vrací knihy vypůjčené vloni a míří k regálům. Vybírá detektivky. Snažím se při evidenci vypůjčených knih na nic nezapomenout (stále se učím). Zatím nemám k dispozici elektronický výpůjční systém. Paní H. byla ten den první a zároveň jediná, o to víc času jsme měly na pěkné popovídání.

Rozneslo se, že knihovna je opět otevřená, a tak od dalšího týdne se v knihovně střídají čtenáři po celou otevírací dobu.

Všichni čtenáři, kteří dosud přišli, byli milí, ukáznění, shovívaví a měli se mnou trpělivost. Všichni oceňovali zejména to, jak prostory knihovny "prokoukly". Líbily se jim nové regály, nábytek, lino, záclony. Knihovnu máme zabezpečenou mřížemi v oknech i na dveřích. Na novou výpočetní techniku byla čerpána dotace.

Provoz knihovny jsme obnovili v roce 100. výročí jejího založení. Ano, veřejná knihovna ve Zbýšově byla založena v roce 1920. Její historii připomene Roman Mičián ve svém článku. Já se zaměřím a připomenu zákony, které knihovnictví upravují. Omlouvám tímto svoji profesionální deformaci :-).

Po ustavení Československa v říjnu 1918 bylo úkolem nové vlády a parlamentu stabilizovat hospodářské a sociální poměry. Přesto přijalo Národní shromáždění již v roce 1919 zákon o zřízení obecních knihoven. Stalo se tak 22. července 1919. Nový knihovnický zákon byl vůbec jedním z prvních zákonů, které nová vláda vydala. Zákon č. 430/1919 Sb.,o veřejných knihovnách obecních, byl inspirován nejmodernější knihovnickou legislativou, především americkou a severoevropskou. Podle prvního knihovnického zákona bylo povinností každé obce zřídit a udržovat veřejnou knihovnu, která bude přístupná všem obyvatelům. První knihovnický zákon byl poměrně stručný, obsahoval pouze 12 paragrafů. Bylo však přijato Nařízení vlády republiky československé ze dne 5. listopadu 1919, č. 607 Sb., jímž se provádí zákon o veřejných knihovnách obecních, tedy v dnešní terminologii "prováděcí vyhláška". Nařízení obsahovalo 61 článků a blíže vymezovalo ustanovení jednotlivých paragrafů zákona.

V roce 1959 byl přijat zákon č. 53/1959 Sb., o jednotné soustavě knihoven (knihovnický zákon), a nahradil zákon z roku 1919. Zákon vychází z principu centrálního řízení všech společenských oblastí státu, základní funkcí knihoven podle této úpravy je jejich ideologické působení. Knihovny jsou chápány jako důležitý a masový činitel socialistické výchovy. Základem jednotné soustavy knihoven jsou knihovny lidové (místní, okresní a krajské). Ústřední knihovnou je pak Státní knihovna Československé republiky.

V roce 2001 byl schválen zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), který nahradil zákon z roku 1959. Knihovní zákon byl několikrát upravován. Poslední novela je z roku 2012. Zákon upravuje systém knihoven poskytujících veřejné knihovnické a informační služby a podmínky jejich poskytování. Klíčovým pojmem, který kromě jiných zákon vymezuje, je pojem knihovna, kterou rozumí zařízení, v němž jsou způsobem zaručujícím rovný přístup všem bez rozdílu poskytovány veřejné knihovnické a informační služby a které je zapsáno v evidenci knihoven. Veřejné knihovnické a informační služby spočívají zejména ve zpřístupňování knihovních dokumentů z knihovního fondu knihovny nebo prostřednictvím meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny, v poskytování ústních informací, nebo v umožnění přístupu k informacím na internetu, ke kterým má knihovna bezplatný přístup. Zákon také ukládá, jak evidovat knihovní fond a provádět jeho revizi.

Platný knihovní zákon nás přenesl až do současnosti. Tak naši nově otevřenou knihovnu přijďte brzy navštívit, těším se na Vás.

Vaše knihovnice

Zpravodaj 2/2020

Zbýšovská knihovna je už od loňského podzimu zavřená a tedy již téměř rok neposkytuje žádné služby. V lednu letošního roku proběhla metodická dohlídka pracovnic Městské knihovny Kutná Hora. Metodičky vyřadily značnou část knižního fondu. Obnova a doplňování bude probíhat postupně. I nadále budeme pro naše čtenáře využívat tzv. výměnný knižní fond. Vždy na jeden rok nám z knihovny v Kutné Hoře zapůjčí cca 150 knih. Bude v nich zastoupena beletrie, literatura pro mládež i novinky. Ostatně, to už aktivní čtenáři znají z minulosti.

Co řešíme nyní? V současné době plánujeme výměnu nábytku v obou místnostech knihovny a novou výmalbu stěn. Chceme prostor zútulnit, naším cílem je vytvořit příjemné prostředí pro vás, naše čtenáře. Současně připravujeme i webové stránky knihovny.

A plány do budoucna? Například s využitím nové výpočetní techniky a automatizovaného knihovního systému zajistit elektronickou evidenci knih. Ale ze všeho nejdříve vybavit a otevřít knihovnu a začít poskytovat knihovní služby.

Knihovnice Hanka


Knihovna je cílem podpory od Středočeského kraje poskytované příjemci formou regionálních funkcí.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!